Hoci sa už dni do konca školského roka dali zrátať len na jednej ruke, naši tretiaci ešte absolvovali opakovanie prírodovedy formou zážitkového učenia v prírode. Spolu s pracovníkmi Pienap-u boli krúžkovať naše spevavce. Ako sa hovorí radšej raz vidieť, ako stokrát počuť, sa osvedčilo aj v tomto prípade. Žiaci videli v priamom prenose zapisovanie, váženie aj meranie odchytených vtáčikov a následne ich oni sami vypúšťali späť do voľnej prírody. Vyskúšali si určovanie rastlín a živočíchov v atlase a zahrali sa aj bez hračiek, pretože s fantáziou sa v prírode vieme pekne zabaviť. Ďakujeme za zážitok a tešíme sa nabudúce.
Zážitkové učenie v 3. ročníku
- 14
Prijatie deviatakov u primátora mesta Spišská Stará Ves
Dňa 27.06.2024 prijal primátor mesta Ing. Ján Kurňava v obradnej sieni kultúrneho domu deviatakov spolu s riaditeľkou Mgr. Annou Kromkovou, zástupkyňou riaditeľky pre ZŠ Mgr. Máriou Rakovou a triednymi učiteľkami Mgr. Ľudmilou Harabinovou a Ing. Annou Mikulovou. Vo svojom príhovore im poďakoval za reprezentáciu školy ako aj mesta. Poprial im veľa šťastia a úspechov v ďalšom pôsobení na stredných školách aj v osobnom živote. Odovzdal im poukaz s perom a všetci sa podpísali do pamätnej knihy. Osobitné ocenenie za vynikajúce študijné výsledky počas celej školskej dochádzky odovzdal Emme Marhefkovej. V školskom roku 2023/24 opustilo lavice deviateho ročníka 31 žiakov.
Vyhodnotenie zberu papiera
Každý školský rok v našej škole prebieha zber starého papiera. Tento rok sa všetkým žiakom podarilo spolu vyzbierať 7 865 kg papiera, čo je o 965 kg menej ako bolo na konci minulého školského roku. Na prvom mieste sa umiestnil Samuel Slezák s množstvom 1 979 kg papiera. Druhé miesto obsadila Tereza Kováčiková s množstvom 923,5 kg papiera. Na treťom mieste sa umiestnil Patrik Kromka s množstvom 837,5 kg papiera. Prvé tri miesta budú odmenené na školskej akadémii. Každému žiakovi, ktorý sa zapojil do zberu papiera a prispel k ochrane prírody, ďakujeme.
Boli sme pri krúžkovaní bocianích mláďat
- 5
18. jún bol pre nás výnimočný. Vďaka pozvaniu pracovníkov Pieninského národného parku, mohli tretiaci spolu so štvrtákmi vidieť to, čo ešte nevideli. V týchto dňoch prebiehalo krúžkovanie bocianích mláďat. Údaje odčítané z krúžkov na nohách nám napomáhajú poznať životný osud označených jedincov, ich vek, vernosť k hniezdu, k partnerovi a tiež, ktorá veková kategória sa najväčšou mierou podieľa na reprodukcii. Súčasťou návštevy hniezd je odstraňovanie nevhodného hniezdneho materiálu (plasty, igelity, handry, špagáty) a prípadné spätné vkladanie vypadnutých mláďat doteraz chovaných v rehabilitačných staniciach. Štyrom mláďatám vybrali žiaci mená a čo to povedali aj do televíznej kamery. Bocianím mláďatám prajeme nech sa im v Spišskej Starej Vsi dobre lieta.
Prvácky školský výlet
- 3
Pomaličky sa nám školský rok chýli ku koncu a tak sa aj naši prváci dočkali svojho prvého školského výletu. Náš kraj láka veľké množstvo turistov a tak sme sa aj my vybrali na výlet do blízkeho Červeného Kláštora. Navštívili sme múzeum kde sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých vecí z dejín Červeného Kláštora. Žiaci mali možnosť dotknúť sa vystaveného rúcha, obzrieť si bylinkovú záhradu, skromné príbytky mníchov, či sami viesť prezentáciu o ich denných aktivitách. Nakoniec sme si vypočuli rôzne verzie legendy o lietajúcom Cypriánovi. Po ukončení prehliadky sme sa vybrali na prechádzku kde sme mali možnosť vidieť a obdivovať okolitú prírodu, rezbárske práce, plte a rafty plaviace sa po rieke Dunajec.
Druháci na výlete
- 5
10. jún 2024 bol mimoriadne zamračený a upršaný. Výlet mali druháci naplánovaný, neostávalo nič iné, len dúfať, že sa počasie umúdri. Neumúdrilo. Cesta autobusom do skanzenu v Starej Ľubovni ubehla rýchlo. Ešteže skanzen sú chalúpky našich predkov a tie majú strechu. Skanzen svojimi domčekmi približuje život na tradičnej dedine na hornom Spiši a Šariši, v regióne, kde po stáročia spoločne žili Rusíni, Gorali, Nemci, Židia a Rómovia. Dominantou skanzenu je drevený gréckokatolícky chrám zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi postavený v roku 1833. V skanzene sa nachádza 32 obytných a hospodárskych stavieb. Po jeho prehliadke sa druháci vybrali na hrad, kľukatou cestou necestou, medzi kvapkami jemného, no neustáleho dažďa. Zoznámili sa s históriou hradu, postaveného na prelome 13. a 14. storočia, hľadali indície, videli repliky poľských korunovačných klenotov, ktoré boli počas švédsko-poľskej vojny v rokoch 1655 – 1661 na hrade ukryté. Nakoniec videli úúúplne zblízka dravce a sokoliara. Odmenou za námahu boli nákupy suvenírov na aj pod hradom a za tónov niekoľkých známych piesní návrat do školy.
Pracovné ponuky
Školský výlet v Košiciach
- 3
Dňa 4. júna 2024 sa žiaci 7.A, 7.B a 9.A vybrali do Košíc na školský výlet. Po ťažkom ráne - veď o 6:00 byť pred školou je mimoriadny výkon a upršanej ceste sme dorazili do cieľa – letecké múzeum pri medzinárodnom letisku.
Pán sprievodca nám pripomenul nášho rodáka – mnícha Cypriána, ktorého repliku lietacieho stroja sme tam videli a potom nás previedol poslednými dvomi storočiami v leteckej doprave. Prvý prelet z Francúzska do Anglicka bol o odvahe, veď preletieť 30 km bol vtedy rekord nad rekordy. Niektorí si možno aj pamätajú meno človeka, ktorý to dokázal a dostal za tento skutok kráľovskú odmenu, ostatní si to môžu vygúgliť.
Vďaka iniciatíve bývalého prezidenta ( pôvodom Košičana ) sa do múzea dostali darom stíhačky zo Švédska, Talianska a iných štátov. Ďalšia zastávka bol Dóm svätej Alžbety, jeden z dvoch dómov na Slovensku. V podzemí v hrobke sú pochovaní dvaja významní kňazi – Jozef kardinál Tomko a košický arcibiskup Alojz Tkáč, ktorí nás opustili v priebehu posledných dvoch rokov.
Po pauze venovanej obedu a občerstveniu (a nákupom) v blízkom nákupnom centre sme sa na záver pobrali do ZOO. Krásne nám pózoval páv, surikaty, levicu aj tučniakov sme si tiež odfotili. Plní zážitkov sme ani nezbadali, ako nám ubehla cesta naspäť.
Svrab
Vážení rodičia,
v našej škole (ZŠ aj MŠ) sa vyskytlo infekčné ochorenie - svrab.
Prosíme Vás, aby ste si všímali prejavy vyrážky a svrbenia kože u Vašich detí a pri ich výskyte navštívili pediatra, ktorý posúdi, či ide o toto ochorenie. V prípade prejavu tejto choroby, prosíme, bezodkladne informujte o tom triednych učiteľov a zároveň nechajte v domácej izolácii všetky deti. Ďakujeme.
Školský výlet do Bardejova
31.5.2024 sa naši žiaci zúčastnili školského výletu do malebného mesta Bardejov. Ráno sme prišli do centra mesta, kde nás čakali zaujímavé atrakcie. Najprv sme navštívili Prírodopisné múzeum, kde sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o faune a flóre regiónu. Žiaci boli nadšení, keď videli vzácne exempláre vtákov a rastlín. Urobili sme si prechádzku do Skanzenu, kde sme obdivovali historické drevené domy, stodoly a iné stavby. Po návšteve skanzenu sme sa presunuli do Národopisného múzea, kde sme sa dozvedeli o histórii Bardejovských kúpeľov, tradičných remeslách a dobovej kultúre. Bolo to ako cesta do minulosti! Celý výlet bol vzdelávací, zábavný a nezabudnuteľný. Tešíme sa na ďalšie takéto skvelé zážitky!
5
Medzinárodný deň detí
- 14
Sviatok všetkých detí sme oslávili rôzne a zároveň príjemne. S Tomášom Kučerom, sa zoznámili žiaci 1. stupňa, ktorý ich zábavnou formou uviedol do tajov prírody a naši skvelí herci z LDO im zahrali dve rozprávky. Žiaci ôsmeho ročníka sa ocitli v novuzrodenom Múzeu v Červenom Kláštore. Vynovená expozícia im pomohla lepšie spoznať život kamaldulských a kartuziánskych mníchov. Prechádzku obcou pozdĺž rieky Dunajec si spojili s opakovaním pravidiel cestnej premávky. Ostatní žiaci nelenili a vybrali sa do prírody na opekačku. RZ uhradilo poukážku do cukrárne.
Oznam o pedikulóze (voš detská)
Vážení rodičia, evidujeme výskyt vlasovej vši medzi žiakmi. Žiadame Vás, aby ste pravidelne kontrolovali vlasy svojho dieťaťa a v prípade výskytu parazitov /vši, hnidy/ vykonali ošetrenie aj hygienické opatrenia v domácnosti /vypranie posteľnej bielizne, uterákov atď./. V lekárni možno zakúpiť rôzne prípravky na parazity. POZOR! V príprade výskytu ste povinní Vaše dieťa ponechať doma. Dieťa s parazitmi ostáva doma minimálne 3 - 5 dní a do školy sa vráti až na písomné odporúčanie detského lekára.
Súťaž HMZ II.
- 1
V stredu 22. mája 2024 sme sa so žiakmi navštevujúcimi krúžok PRVÁ POMOC zúčastnili regionálnej súťaže Hliadok mladých zdravotníkov pre II. stupeň ZŠ. Súťaž sa konala v športovej hale Aréna Poprad a bola organizovaná pre hliadky zo škôl okresov Kežmarok a Poprad. Našu školu reprezentovali, Richard Záleš 7.B, Noemi Burianová 7.B , Sofia Závacká 7.B, Laura Grivalská 7.B, Eliška Čarnotová 5.A a Michaela Grivalská 5.A.
Súťažiaci úspešne zvládali na všetkých stanovištiach teoretické otázky zo zdravotníckych vedomostí a histórie Červeného kríža, ale aj praktické poskytovanie prvej pomoci pri úraze hlavy, cievnej mozgovej príhode, popálenine tváre a KPR s použitím defibrilátora, aj bez neho.
Som rada, že sú žiaci v tejto oblasti teoreticki podkutí a dúfam, že v bežnom živote nebudú musieť tieto poznatky aplikovať a nehody sa im budú vyhýbať. Mikulová
Škola v prírode
- 7
Naši štvrtáci aj tento rok absolvovali školu v prírode. V pondelok naložili batožinu, zamávali rodičom a vydali sa v ústrety dobrodružstvu. Najprv na nich dýchol duch histórie a obzreli si hrad v Starej Ľubovni. V Ľubovnianskych kúpeľoch ich dobrodružstvo pokračovalo i napriek dažďu. Hotel Sorea nahradil na pár dní teplo domova. Keďže mali v pláne i plavecký výcvik, bazén na seba nenechal dlho čakať. Pod skúsenými očami pánov plavčíkov sa z neplavcov rýchlo stali plavci a potápači. Každý deň obdivovali krásy okolitej prírody. O dychberúce zážitky z prírody sa im okrem pani učiteliek postarali i pracovníci PIENAP-u, za čo im patrí veľká vďaka. Takto získané vedomosti o rastlinách a živočíchoch sa len tak nestratia. A keďže rytmus drieme v každom z nás, štvrtková diskotéka bola plná veselej hudby, žiarivých svetiel, úsmevu a tanca. No a popri tom nezabudli držať palce a povzbudzovať i našich hokejistov. Škola v prírode bola teda plná športu, súťaží, prechádzok v prírode i dobrého jedla. Svoj pobyt zavŕšili spoločnou rozlúčkovou pizzou, ktorá pohladila hladné brušká. I keď návrat domov opäť sprevádzal dážď, šťastné úsmevy a iskry v očiach hovorili za všetko. Bolo super...a na to sa nezabúda.
Tretiaci na školskom výlete
- 14
V utorok, 21.mája, si žiaci tretích ročníkov boli so svojimi pani učiteľkami pozrieť krásnu renesančnú národnú kultúrnu pamiatku - Kaštieľ Strážky. V interiéri ich pozornosti neunikli nádherné umelecké diela maliara Ladislava Mednyanszkého a jeho učňa Ferdinanda Katonu, rodáka z našej Spišskej Starej Vsi. Po prehliadke kaštieľa ich čakal workshop na tému - Umenie z písmen, kde dostala priestor na tvorbu ich fantázia. V závere si zvyšok svojej energie vyčerpali v kaštieľnej záhrade s neodmysliteľnou súčasťou ich športových životov- loptou. Unavení, no obohatení o vedomosti a zážitky sa už teraz tešia na ďalší rok.
Výlet na Liptove
- 3
O tom, že naše Slovensko je krásne a vie nás vždy znova očariť, sme sa presvedčili v piatok 17.5.2024 na školskom výlete na Liptove. Žiaci 6.A a 6.B si boli pozrieť Demänovskú jaskyňu slobody v Demänovskej doline s jej okúzľujúcou sintrovou výzdobou. Ak sme aj mali problém utíšiť sa, úplná tma s krátkou hudobno – svetelnou šou nám tento problém vyriešila. Jaskyňa je skutočne krásna a navyše sme si z nej odniesli benefit v podobe zlepšeného dýchania. Po krátkej pauze na obed a na reálne uplatnenie schopností z oblasti finančnej gramotnosti sme sa presunuli do Liptovského Mikuláša, kde sme navštívili Múzeum jaskyniarstva a ochrany prírody. Interaktívna expozícia bola skutočne inšpiratívna a náučná. Žiaci už vedia, kde chcú ísť s rodičmi na rodinný výlet. Okrem určovania stôp a lebiek živočíchov sa dozvedeli, do ktorého pobytového znaku by radšej nemali stúpiť, ak sa nechcú stretnúť s našimi šelmami a vďaka jaskynnej expozícii môžu uvažovať nad svojim budúcim povolaním. Ktovie, či nevychovávame nádejného jaskyniara. Ďakujeme za krásny výlet. A keďže nám pršalo – ako aj minulý rok – opäť sme boli radi, že nie sme z cukru.
Deň matiek 2024
- 15
Aby sme potešili mamky a babky našich žiakov, pripravili sme s nimi, v spolupráci so všetkými zložkami našej Spojenej školy, veselý kultúrny program ku Dňu matiek. 15.5.2024 o 16:00 sa Kultúrny dom v Spišskej Starej Vsi rozozvučal piesňami, hudbou a tancom. Program otvoril pán primátor Ing. Ján Kurňava. Deti boli usilovné, ich vystúpenia boli presvedčivé, mamky dojaté a hrdé a učiteľky nadmieru spokojné.
Slávik Slovenska
Po dlhšej prestávke sa naša škola zapojila do celoslovenskej súťaže Slávik Slovenska. V školskom kole boli najúspešnejšie tri žiačky: Johana Šromovská z 2.A, Rebeca Bolcárová zo 6.B a Sofia Zavacká zo 7.B. V pondelok 13.5.2024 nás boli reprezentovať v okresnom kole tejto súťaže, ktoré sa uskutočnilo v Kežmarku. Dievčatá spievali so srdcom a s radosťou. Každá mala proti sebe 9 konkurentov. Napriek tomu, že nepostúpili, odniesli si zo súťaže cenné skúsenosti. Ďakujeme učiteľom zo ZUŠ za prípravu spevu a hudobný sprievod. Za to, že dievčatá tak dobre vyzerali v krojoch, ďakujeme Ekofond SPP, ktorý nám poskytol finančné prostriedky na renováciu krojového vybavenia.v rámci projektu Regionálnou výchovou a tradíciami k budúcnosti.
Prvácka pasovačka
- 14
Ako u nás býva zvykom, aj naši prváci sa dočkali výnimočnej udalosti, v rámci ktorej boli pasovaní za prvákov. Do cechu prváckeho ich prijali naši štvrtáci. Prváčikovia si pripravili krásny program, v ktorom ukázali ich básnické, spevácke a tanečné schopnosti. Nezabudli ani na svoje mamičky, ktoré k ich sviatku obdarovali kvetmi. Štvrtáci si pre nich pripravili zaujímavé úlohy, v ktorých naši prváci ukázali ako sa naučili čítať, počítať a taktiež preukázali svoje pohybové zdatnosti. Keďže tieto úlohy bez problémov zvládli, pani riaditeľka ich pasovala za prvákov. Našim prváčikom prajeme veľa úspechov a síl pri nadobúdaní nových vedomostí.
Prírodovedná exkurzia
Dňa 10.5.2024 sa naši deviataci zúčastnili na prírodovednej exkurzii v Čadci. Navštívili tam podnik Okrasa, kde ešte stále ručne vyrábajú nádherné vianočné sklenené ozdoby. Žiaci mali možnosť vidieť vyfukovanie, farbenie, maľovanie a balenie týchto ozdôb. Na záver si prakticky vyskúšali aj sami zdobenie vianočných gulí a každý žiak si odtiaľ odniesol vlastnoručne vyzdobený originálny suvenír. Cestou z Čadce sme sa zastavili v Starej Bystrici, kde žiaci videli jedinečný slovenský orloj a navštívili aj Rio de Klin.