• Projekty

        •  

           

             Projekty

           

           

          2013 

          Realizácia projektu Dunajec - spoločná rieka- spoločná vec

          www.projektdunajec.czorsztyn.pl

          Všeobecné informácie

          Žiadateľom projektu " Dunajec –-spoločná rieka- spoločná vec" je Zespół Placówek  Oświatowych w Sromowcach Niżnych. Implementácia začala  1. apríla 2013, plánovaný dátum dokončenia je 31. marca 2014. Projekt bude financovaný Európskou úniou, 85% z európskeho regionálneho rozvojového fondu, prostredníctvom Euroregiónu Tatry. Navyše 10% prostriedkov bude pochádzať zo štátneho rozpočtu. Zvyšných 5% je vlastný príspevok.

           

          Ciele

          Hlavným cieľom projektu je začatie mnohostranných aktivít zakladajúcich sa na spoločných (poľsko-slovenských) kultúrnych a prírodných prvkoch Pienin; prospievajúcich priamym kontaktom a vzdelávaniu detí a mládeže zo škôl v Spišskej Starej Vsi a Nižných a Vyšných Šromovciach. Aktivity majú za cieľ formovať a posilňovať vzťahy ľudí s regiónom, ako aj pocit spoločnej zodpovednosti za jeho rozvoj a zároveň zjednodušiť vzájomné spoznávanie sa a integráciu. Projekt má pomôcť pri popularizácii informácií v oblasti histórie pltníctva na rieke Dunajec prostredníctvom Pamätnej izby dejín pltníctva; publikácií; prednášok a súťaží. Má zároveň byť zámienkou pre častejšie a dlhoročné kontakty škôl, ktoré budú spoločne utvárať a aktualizovať expozície v Pamätnej izbe dejín pltníctva prostredníctvom organizovania výstav a dielni, ako aj obohacovania expozície o ďalšie exponáty. Projekt má zároveň prispieť k popularizácii pieninského umenia, zjednodušiť spoznávanie rozdielnych a podobných jazykových javov, pomôcť prekonávať zábrany pri používaní cudzieho jazyka, k čomu budú viesť rozličné vzdelávacie aktivity (dielne, súťaže, plavecký výcvik) prebiehajúce v poľsko-slovenských skupinách. Zároveň má prispieť k upevneniu pocitu spoločnej zodpovednosti za čistotu vody a brehov rieky Dunajec.

          Cieľové skupiny

           Skupinu, na ktorú bude projekt mať vplyv, budú tvoriť žiaci Zespołu Placówek Oświatowych v Nižných Šromovciach, Základnéj školy vo Vyšných Šromovciach, ako aj Spojenej školy v Spišskej Starej Vsi. Okrem toho osoby, ktoré budú využívať webové stránky s informáciou o realizácii projektu,  turisti početne navštevujúci Gminu Czorsztyn, obyvatelia pieninského pohraničia, zvlášť partnerských gmín/obcí.

           

          Aktivity

          1. Tvorba Pamätnej izby dejín pltníctva, ktorá sa bude realizovať v Zespole Placówek oświatowych w Sromowcach Niżnych .

          2. Spoločná publikácia – písomne spracované dejiny pltníctva na rieke Dunajec v poľskom a slovenskom jazyku

          3. Organizácia prednášky pre žiakov: Dejiny pltníctva na rieke Dunajec a Ochrana prírody v Poľsku i na Slovensku s prihliadnutím na druhy ochrany prírody v oblasti Prielomu Dunajca

          4. spoločná organizácia dielni z oblasti ekológie (dielne sa uskutočnia v poľsko-slovenských skupinách,  v Poľsku  i na Słovensku)

          5. spoločné upratovanie brehov Dunajca a jeho lokálnych prítokov (slovenský partner zorganizuje upratovanie po pravej strane Dunajca, žiadateľ – po ľavej. Upratovanie sa bude uskutočňovať v tom istom čase.);

          6. spoločný plavecký výcvik pre žiakov – uskutoční sa v poľsko-slovenských skupinách pod vedením poľských a slovenských školiteľov

          7. dielne „Pieninské umenie“ (dielne sa uskutočňujú s nasmerovaním na pieninské legendy v poľsko-slovenských skupinách, časť vyučovania prebieha na slovenskej strane, časť vyučovania prebieha na poľskej strane za účasti ľudových umelcov.

          8. Výlety do múzea v Červenom Kláštore , skanzenu v Starej Ľubovni alebo na Zámok v Niedzicy  a v Czorsztynie

          9. literárne dielne budú ukončené Súťažou pieninských legiend (legendy rozprávané poľskými žiakmi v slovenčine, slovenskými žiakmi v poľštine – partneri dodajú literatúru navzájom, vytvoria spoločnú porotu, pomáhajú si v jazykovej oblasti);

          10. spoločné splavovanie Dunajca na pltiach v poľsko-slovenských skupinách

          11. súťaž - multimediálna prezentácia alebo film „Môj príbeh so splavovaním“

          12. príprava webovej stránky popisujúcej projekt a propagujúcej Pamätnú izbu dejín pltníctva

          Cezhraničný dopad

          Gmina Czorsztyn na juhu hraničí so Slovenskou republikou. Okrem politickej hranice obidve územia oddeľuje rieka Dunajec. Na tomto úseku po obidvoch stranách hranice žijú pieninskí gorali. Z histórie vieme, že obidve územia po obidvoch stranách rieky patrili k rozličným štátom. V období delenia Poľska rieka Dunajec oddeľovala od seba Halič a Rakúsko-uhorskú monarchiu, čo v podstatnej miere sťažovalo kontakty obyvateľstva bývajúceho po obidvoch stranách hranice. V medzivojnovom období a po druhej svetovej vojne z politických dôvodov sa tento proces prehlboval. Takýto stav hrozil vytvorením umelej deľby jednoliateho etnika. Situácia sa zlepšila po otvorení lávky pre chodcov na rieke Dunajec v chránenej oblasti Pieninského národného parku v roku 2006. Ona je spájajúcim článkom medzi Nižnými Šromovcami v Poľsku a Červeným Kláštorom na Slovensku. Všetky aktivity naplánované v rámci projektu predstavujú ďalšiu integráciu obyvateľstva susedných regiónov. Integrácia prostredníctvom spoločných aktivít, hier, zábav, výletu, plaveckého výcviku nasmerovaného na detí a mládež podporí zlepšenie vzťahov v prihraničných regiónoch, veď ako hovorí porekadlo „Čím hrniec nasiakne...“ Dosiahnutie cieľov projektu umožní posilnenie priamych kontaktov medzi poľskou a slovenskou spoločnosťou. Vytvorí základ pre ďalšie projekty a prispeje k tomu, že úžitok z realizácie projektu bude citeľný na obidvoch stranách hranice.

          Základným prvkom bude začatie mnohostranných aktivít zakladajúcich sa na spoločných (poľsko-slovenských) kultúrnych a prírodných prvkoch Pienin; prospievajúcich priamym kontaktom a vzdelávaniu detí a mládeže zo škôl v Spišskej Starej Vsi a Nižných a Vyšných Šromovciach. Skúsenosti získané pri realizácii projektu, ako aj nadviazané partnerstvo pomôžu nadobudnúť vzájomnú dôveru týchto organizácii a vytvorí základ pre ďalšiu prospešnú spoluprácu v cezhraničnom priestore. Začatá spolupráca v dôsledku realizácie skorších projektov prostredníctvom spoločného zavádzania tohto projektu prerastie do trvalého partnerstva a prispeje k ďalšiemu zavádzaniu nových projektov v cezhraničnej spolupráci. Spracovaná bude aj informačná brožúra obsahujúca propagačné materiály,  ako aj dokumentujúca realizovaný projekt.

           

          Začali sme realizáciu - prvé stretnutia

          Študenti zo Slovenska na tvorivých dielňach  v Sromowciach Nižných

           17. júna 2013 sa stretli  žiaci zo Základnej  školy  Spišská Stará Ves a žiaci zo Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych na implementácii projektu " Dunajec-spoločná rieka-spoločná vec". Po  uvítaní a rozdelení na skupiny začali tvorivé dielne.

          Najväčšiu skupinu tvorili účastníci skupiny výtvarníkov "Umenie pieninské". Tí boli prví, ktorí začali spoločne pracovať. Poľskí aj slovenskí  žiaci rôznymi výtvarnými  technikami zobrazovali život obyvateľov v  Nižych Sromowciach a Spišskej Starej Vsi ,čiže život ľudí   na brehu  Dunajca v  minulosti a súčasnosti. Žiacke práce  oslovovali farebnosťou a nápaditosťou  použitia materiálov. Zamerali sa hlavne na farby a kompozícu. Najkrajšie práce ozdobia Pamätnú izbu histórie pltníctva, ktorá je súčasťou projektu.

          Veľmi príjemný druh činnosti boli semináre ekologické. Ich časť sa konala v teréne. Tu účastníci určovali  rastliny Pienin a označili ich v troch jazykoch: poľštine, slovenčine a latinčine. Potom  zbierali bežné rastliny, ktoré následne vysušia a vylisujú, a v budúcnosti zostavia z nich herbár, ktorý tiež bude súčasťou Pamätnej izby histórie pltníctva. Tieto činnosti sa týkajú Legendy o Cypriánovi, mníchovi z Červeného kláštora, ktorý sa stal slávny, okrem iného, herbárom liečivých rastlín rastúcich v Pieninách.

          Paralelne s ekologickým seminárom prebiehali literárne dielne. Žiaci si prekladali  Legendu o Jánošíkovi, a tým sa učili navzájom jazyk  poľský a slovenský. Tvorili tiež dvojjazyčný kompozyčný  plán legendy. To je začiatok prípravy na recitačnú súťaž, ktorá sa má uskutočniť po skončení série seminárov. Problémom môže byť  požiadavka, že slovenské legendy budú rozprávať Poliaci  a poľské  žiaci zo Slovenska.

          Všetky tieto aktivity slúžia vzájomnému učeniu, integrácii a výmene skúseností a boli tiež zdrojom zážitkov  pre účastníkov.

          Umelecké tvorivé dielne

           "Dunajec – spoočná rieka -spoločná vec"-pod touto hlavičkou sa realizovala  10.06.2013 prvá výtvarná tvorivá dielňa "Umenie pieninské". Účastníci rôznymi výtvarnými  technikami zobrazovali život obyvateľov v  Nižych Sromowciach a Spišskej Starej Vsi ,čiže život ľudí   na brehu  Dunajca v  minulosti a súčasnosti. Detské práce oslovili farbami, využitím rôznych  výtvarných materiálov, pozornosť sústredili hlavne na  farby a kompozíciu. Dúfame, že naše práce budú potešením  nielen  pre nás, ale aj iných. 

          Ekologická tvorivá dielňa

          10.06.2013 bol prvý workshop v rámci projektu " Dunajec – spoočná rieka -spoločná vec ". 

          Téma Bežné rastliny Pienin- robíme herbár" súvisela s Legendou  o mníchovi  Cypriánovi  z Červeného kláštora, ktorý sa preslávil, okrem iného, zostaveím  herbára  liečivých  rastlín rastúcich v Pieninách.

           Účastníci sa  oboznámili so základnými  otázkami   morfologickej stavby rastlín , hľadali  liečivé rastliny  a  svoju pozornosť venovali aj  ochrane rastlín. V prvej časti seminára pracovali v triede, kde  vypĺňali  pod vedením učiteľov  pomocou výučbových karát a atlasov pracovné listy. Potom sme si osvojili písomné pokyny na zostavovanie herbára  a boli sme poučení o bezpečnom správaní  v teréne.  Po týchto činnostiach sa vybrali  žiaci do okolia školy, kde sa nachádzali známe rastliny vo kvitnúcej fáze. Po návrate do učebne pomenovali  rasrtliny a pripravili ich na sušenie. Herbár  sa bude zostavovať  na  najbližšiom  stretnutí a bude obsahovať názvy v troch jazykoch: poľštine, slovenčine a latinčine. Workshop skončil  krátkym súhrnom.

           Literárna tvorivá dielňa

          Literárna tvorivá dielňa bola  príjemným strretnutím s legendou Ako Jánošík  peklom putoval. Slovenská i poľská mládež sa pritom vzájomne zoznamovali so slovami a výrazmi, ktoré  boli príznačné pre  hrdinu nášho pohraničia. Nebolo treba ani veľmi tlmočiť, lebo všetko  vysvetlil  účastník, ktorý vysvetľoval text, a ukázalo sa, že máme veľmi  podobnú reč.

          Potom sme urobili zhrnutie o legende formou rámcového plánu, zistili sme polohu nášho regiónu v  Európe, následne  s využitím atlasov,albumov, pohľadníc a brožúr sme sa pokúsili pomenovať   región, kraj, okres, obec, z ktorej pochádzajú účastníci  tvorivej dielne. Zistili sme, v čom sú rozdiely v teritoriálnom delení v Poľsku a na Slovensku. 

          Vedúca literárnej tvorivej dielne sa snažila, aby žiaci vytvorili zmiešané skupiny a vzájomne tlmočili text pri  tichom čítaní. Vytvorilo to voľnejšiu atmosféru a dalo príležitosť na začiatok spoznávania.

           

          Ekologická tvorivá dielňa

          4. júla 2013 sa uskutočnilo stretnutie žiakov z Poľskej a Slovenskej republiky  realizujúcich projekt  "Dunajec – spoločná riaka, spoločná vec".  Srtretnutie bolo opäť na poľskej strane, uskutočnili sa ekologické tvorivé dielne,  témou ktorých bola ochrana prírody na Slovensku a v Poľsku. Účastníci realizovali prechádzku, počas ktorej mohli spoznávať prírodu všetkými zmyslalmi. Najťažšie bolo využitie sluchu na tento účel  a zachovať  počas chôdze ticho. 

          Porovnávaním foriem ochrany prírody v oboch  krajinách našli sme veľa podobného. Časť prechádzky sa uskutočnila v Pieninskom národnom parku, kde  žiaci z informačných tabúľ  získali informácie o správaní sa na chránenom území. Stretnutie sa nieslo v družnej a zábavnej atmosfére, žiaci sa mohli pritom lepšie spoznať a nadviazať priateľstvá.

           

          Zámok v Niedzici  i Czorsztyne- dobytý!

          4. júla 2013 sa uskutočnil  v rámci projektu aj  výlet  na zámok v Niedzici a Czorsztyne, na ktorom sa zúčastnili žiaci zo Spojenej školy Spišská Stará Ves a  zo Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych.

          Každý z účastíkov  výletu sa mohol na chvíľu preniesť  do čias kráľov, kniežat, kňažien a panovníkov. Sprevádzala nás  lektorka, ktorá sa snažila hovoriť o histórii zámku  v goralskom nárečí, aby slovenskí žiaci nemali problém porozumieť výkladu. Okrem faktov o zámku vo výklade nechýbali legendy. Určite ich  zaujala  tá o Jánošíkovi alebo o zaujímavom spôsobe lúčenia sa s  hosťami,  ktorí  sa dlho zdržali na posedení  u majiteľa zámku. Pani sprievodkyňa  tvrdila,  že ten zvyk ostal naďalej medzi  návštevníkmi zámku, takže každý z účastníkov očakával, že dostane na odchode lopatou „po zadku”. Takým  spôsobom mal jeden z majiteľov zámku pripomínať svojim hosťom, že už je čas ísť domov. Našťastie, nikto z návštevníkov zámku sa teraz nedočkal takéhoto rozlúčenia. aby  si dlhšie zapamätal a cítil  ešte  nejaký ten čas spoločný pobyt. Radostné chvíle z výletu ostanú  zaznamenané na fotografiách.

          Prehliadka ruín zámku v Czorsztyne sa usklutočnila  samostatne, bez sprievodcu. Úlohu sprievodcu prevzalia inštruktorka výtvarnej tvorivej dielne z poľskej strany,  ktorá  využijúc  doplňujúce informácie a preklad  inštruktorky zo Slovenska, snažila sa priblížiť hlavne slovenskej  mládeži  najdôležitejšie informácie  o hrade, jeho rekonštrukcii  a tiež  rezervácii „ Posvätné miesto zámok Czorsztyn”.

          Žiaci  ochotne navštívili a poznávali zámky, robili fortografie  zachytávajúce architektonický detail, prvky umenia, starých krojov a obyčajov, to všetko v uvoľnenej a radostnej atmosfére. Dovolenkové obdobie  a ďalšie stretnutie v už známych  skupinách viedlo  k ďalšiemu posilneniu väzieb medzi poľskou a slovenskou mládežou  a umožnilo čoraz lepšie spoznávanie. Bolo to  zjavné najmä v autobuse, v ktorom bola ťažko kontrolovateľná vrava, kde sa poľský jazyk miešal  so slovenským. Navyše, nikto z dospelých sa  nepokúsil umlčať mladých ľudí. Pozorujúc smiech a štebot žiakov sme  mohli jasne vidieť a počuť, že integračný proces napreduje.

           

          Začala výstavba Pamätnej izby histórie pltníctva

           22. júla 2013 bola podpísaná dohoda s dodávateľom pre stavbu izby  histórie pltníctva. Dodávateľ, stavebná firma-Utility WRAAS SP. j z Nowého Targu, bola určená prostredníctvom otvorenej verejnej súťaže. Stavebné práce začali na prelome júla a augusta 2013. V súlade s dohodou sa urobili  omietky, tepelná izolácia a hydroizolácia pod podlahou. Postup prác zachytáva fotodokumentácia.

           

          Noc netopierov

           3. augusta 2013 sa zúčastnili žiaci   zo Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych a Spojenej školy zo Spišskej Starej Vsi spoločne v rámci ekologického seminára na otvorenej prednáške  o ochrane netopierov na Slovensku. Bolo to nezvyčajné stretnutie vzhľadom k priestoru a času, pretože to začalo v 20:00 pri múroch  múzea v Červenom Kláštore.             Prednáška bola  odprezentovaná po slovensky dosťrýchlym  tempom, čo mohlo  robiť problém poľským  účastníkom  stretnutia. Jazyková bariéra však úplne zmizla, keď sa objavili  živé netopiere. Dosť často leteli nad hlavami divákov. Vďaka detektoru zvuku  ich bolo možné aj počuť. Lektor nastražil sieť a podarilo sa mu jedného chytiť. Tak sme mohli zblízka vidieťnetopiera. Toto bolo sprevádzané  početnými dvojjazyčnými komentármi  a blikaním fotoaparátov. Po "fotení"  bolo trochu ohromené  zviera vypustené do voľnej prírody.

          Prednáška sa ukázala byť významnou udalosťou pre mladých prírodovedcov. Poľskí a slovenskí žiaci zdieľali svoje dojmy v neskoršej časti workshopu.  Zdôraznili, že to bola veľmi zaujímavá a cenná skúsenosť  nielen pre svoju tému,  zábavné snímky a poznámky, ale hlavne kvôli možnosti priameho pozorovania týchto záhadných cicavcov.  Zvlášť zaujímavé bolo lektorovo prekvapenie  pre zúčastnených na záver, kde lektor   ukázal netopiera, o ktorého sa staral, lebo mal zlomené krídlo. Netopier bol pokojný, trpezlivo pózoval pre fotografie, neprotestoval, keď ho hladkali desiatky rúk. Určite  cítil, že to sú ruky ľudí, ktorí odteraz  budú chrániť tieto  zvieratá nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku.

          Nech by sa tak stalo!

           

           

          3. ekologická dielňa

           3. augusta 2013 sa uskutočnila 3. ekologická tvorivá  dielňa  s  témou  Život, význam a ochrana netopierov. Vzhľadom na skutočnosť, že netopiere sú zvieratá s aktívnou činnosťou  v noci, stretnutie začalo večer o 20:00. Napriek neskorej hodine a  prázdninovému  obdobiu žiaci aj zo slovenskej, aj z poľskej strany prišli takmer v plnom počte. Tentoraz organizáciu seminára  prevzala  Ing. Anna Mikulová, učiteľka zo Spojenej školy v Spišskej  Starej Vsi.

          Hlavnou zložkou workshopu  bola prednáška  s názvom Noc netopierov, ktorá  bola zorganizovaná  Spoločnosťou na ochranu netopierov na Slovenskku  v spolupráci  s PIENAP-om  Červený Kláštor. Počas seminára účastníci mali možnosť získať nielen  informácie o netopieroch a  ich ochrane, ale tiež možnosť zblízka si pozrieť tieto šikovné cicavce, dotknúť sa ich, pohladkať a zvečniť na fotografii.  Pomocou detektora mohli  počuť zvuky, ktoré  obvykle  ľudské ucho nezaznamenáva, pretože sa jedná o ultrazvukové  signály.

          Tieto zážitky, postrehy a dojmy sa stali východiskom pre diskusiu neskôr v dielni. Žiaci  sa zhodli na tom, že netopiere sú veľmi pekné zvieratá, a že  má význam ich ochrana na  poľskej aj slovenskej strane. Vďaka lektorovej  prezentácii sa presvedčili, že vytvorenie nových miest prirodzeného výskytu a chovných oblastí  taktiež v mestách v moderných budovách  je možné s trochou plánovania, opatrení, a môže to prinieť neoceniteľné výhody ekologickej rovnováhy v prostredí.

          V diskusii žiaci vyjadrili veľký záujem o tému a predmet ochrany netopierov, ktorá bude  naďalej pokračovať počas jesenných a zimných činností.

          VI.  ekologická tvorivá dielňa

          12.12.2013  žiaci  zo Sromowiec Niżnych navštívili  Spojenú školu v  Spišskej Starej Vsi, kde sa uskutočnila VI.  Ekologická tvorivá dielňa. Aktivity prebiehali pod heslom : „Pozorujeme a staráme sa o vtáky nášho okolia”. Tvorivá dielňa sa začala prednáškou na tému  vtákov  žijúcich v našom okolí a spôsoby pomoci vtkom počas zimy, ktorú odprezentovala pracovníčka PIENAPu. Žiaci sa dozvedeli, ktoré vtáky tu bývajú stále, počsss celéhoroka a ktoré sú tu iba v lete alebo iba v zime. Získali informácie o  spôsobe  a pravidlách dokrmovania vtáctva,  o rozdieloch v  krmive. Aké krmivo mžeme podávať v zime, kedy majú problém nájsť si poživeň. V závere si žiaci získané vedomosti overili v kvíze a v krížovkách na danú tému.

          Druhá časť aktivít sa realizovala v školskej záhrade, kde slovenskí žiaci umiestnili pred časom niekoľko kŕmidiel, ktoré zhotovili na hodinách technickej výchovy.  Účastníci spoločne nasypali do kŕmidiel slnečnicové semienka. Nepodarilo sa vtedy vidieť nijaké vtáčiky. Bolo to aj preto, že je ťažko udržať žiakov v tichosti, aby nevyrušovali vtáky.Slovenskí priatelia boli takí milí, že nám  ukázali niekoľko fotografií, ktoré získali pri tichom  pozorovaní kŕmidiel z okien školy. Nakoniec  lektorky vyzvali všetkých  žiakov, aby v blízkosti svojich obydlí umiestnili kŕmidlá  a aby  prikrmovali v zime vtáctvo.

          V. literárna tvorivá dielňa

          Dňa 12.12.2013 v spojenej škole  sa uskutočnili ďalšie aktivity literárnej tvorivej dielne, na ktorých účastníci spoznali mníchov z legendy Mnísi a cisár a porovnali ich s legendou o mníchovi Cypriánovi.

          Aktivity prebiehali veľmi plynulo. Vidieť, że je to už 5. stretnutie žiakov  zo Sromowiec Niżnych s priateľmi zo  Spišskej Starej Vsi ,ktoré prinieslo výrazný pokrok v porozumení slovenského jazyka. Žiaci stále lepšie a lepšie rozumejú čítanému textu a  interpretácii po slovensky. Keď mali s tým problém, slovenskí priatelia automaticky pomáhali s tlmočením .

          Počas práce žiaci mali možnosť vybrať si texty na recitáciu a konzultovali svoj výber  s lektorkami. Taktiež si mali možnosť precvičiť výslovnosť , akcent a interpretáciu danej legendy. Niektorí si vyskúšali čítanie textov nahlas  alebo preklad textu.

          Výstava výtvarných prác v spojenej škole

          V decembri 2013 sme v Spojenej škole v Spišskej Starej Vsi  zorganizovali výstavu výtvarných prác, ktoré vznikli  vo výtvarnej tvorivej dielni Umenie z Pienin. Boli tu umiestnené práce žiakov z obidvoch škôl. Boli to priestorové práce, maľby na papier, na taniere aj sklo.

          Výstava bola zorganizovaná hlavne pre slovenských žiakov, ale aj niekoľko žiakov zo Šromoviec Nižných  ju mohlo vidieť,lebo  tu boli na tvorivých dielňach ekologických a literárnych. Ostatní poľskí žiaci  tieto nádherné práce budú môcť vidieť od januára, kedy  bude výstava premiestnená do Izby histórie pltníctva  v Zespole Placówek Oświatowych.

          IV. plavecké aktivity

          20.11.2013 sa uskutočnili  IV. dvojhodinové aktivity výučby plávania . V bazéne   Hotela „Nad Przełomem” sa stretli  chlapci  z ZPO i SpoŠ Spišská Stará Ves.  Bolo to 25 žiakov.

          Chlapci sa naučili:

          - koordinovať prácu nôh s dýchaním na krauli, pri plávaní na chrbte

          - prácovať s  ramenami na krauli – cvičenia s doskami

          - plávať  10 – 15 metrových úsekov nohami kraula i chrbát s doskou

          - koordinovať dýchanie s prácou ramien

          - koordinovať prácu ramien, nôh i dýchania na chrbte

          Po  hlavnej výučbovej časti žiaci relaxovali v hydromasážnom zariadení pri bazéne. Pomohlo to k utuženiu vzťahov žiakov z obidvoch škôl. Hodiny s tým istým zameraním pre dievčatá sú naplánované na december.

           

          Výstavba Izby histórie pltnícva ukončená  

          V polovici decembra 2013 bola odovzdaná do užívania Izba histórie  pltníctva. Boli ukončebé všetky nutné stavebné  a dokončovacie práce, taktiež bolo zakúpené nutné zariadenie. Izba nie je ešte dostupná na obhliadku, lebo  treba v nej umiestniť exponáty, ktoré budú zobrazovať históriu pltníctva, pieninské legendy a ďalšie materiály spojené s Pieninami. Bude sa to robiť priebežne počas najbližších troch mesiacov.

          Z izby  budú mať zatiaľ úžitok žiaci zúčastnení v projekte. Budú sa tu uskutočňovať  najbližšie tvorivé dielne  ekologické, literárne aj výtvarné, taktiež plánované súťaže a  výstavy.

          Pamätná izba histórie pltníctva je otvorená pre účastníkov projektu

           

          Od 2. januára ja Pamätná izba histórie pltníctva otvorená pre účastníkov projektu. Tu  sa budú uskutočňovať ďalšie aktivity tvorivých dielní alebo výstavy. Na začiatok sú sprístupnené dve  miestnosti, tzv. Sieň stretnutí (Meeting point) i Sieň legiend. Prvá z nich, dosť priestranná, je zariadená lavicami i kreslami,takže sa v nej môže pohodlne stretávať aj pracovať mládež zo Slovenska i Poľska.  V druhej sieni, v Sieni legiend, bude nateraz  nainštalovaná výstava prác, ktoré vznikli na výtvarných tvorivých dielňach

           „Pieninské umenie ”. Pamätná izba bude mať ešte dve siene: multimediálnu a vstupnú. Žiaci ich budú môcť využívať neskôr, po konečnom umiestnení exponátov a zariadenia.

           

           

          Výstava prác v Pamätnej izbe histórie pltníctva

           

          V „Sieni legiend” novovzniknutej Pamätnej izby histórie pltníctva je nainštalovaná výstava prác vytvorených v rámci výtvarnej tvorivej dielne  „Pieninské umenie ”.Výstava bola prenesená zo  Spojenej školy v Spišskej Starej Vsi. Teraz umelecké dielka účastníkov výtvarnej tvorivej dielne budú môcť vidieť aj žiaci zo Zespołu Placówek Oświatowych v Sromowciach Niżnych alebo iní návštevníci izby. Výstava v súčasnej podobe bude sprístupnená do konca januára tohto roku.

           

           

          Prvé aktivity v Pamätnej izbe histórie pltníctva

           

          15. januára 2014 sa uskutočnili prvé aktivity v Pamätnej izbe histórie pltníctva. Bola to V. výtvarná tvorivá dielňa „Pieninské umenie ”. Mládež zo Spojenej školy v Spišskej Starej Vsi i Zespołu Placówek Oświatowych v Sromowciach mala po prvý raz možnosť pracovať na tomto mieste. Sieň stretnutí bola plná na prasknutie. Žiaci sa usilovne pustili do práce.

          Vitríny a nástenky visiace na stenách poväčšine sú ešte prázdne, ale vidiac nadšenie  i nápady žiakov možno veriť, že nebude problém ich zaplniť. V budúcich týždňoch sú tu plánované tvorivé dielne literárne aj ekologické.

           

           

          V. výtvarná tvorivá dielňa

          15. januára 2014 v Pamätnej izbe histórie pltníctva sa uskutočnila  V. výtvarná tvorivá dielňa „Pieninské umenie ”. Bolo to posledné stretnutie tohto typu realizované v rámci projektu. Tvorivá dielňa bola venovaná na prípravu i  ukončenie  všetkých výtvarných prác začatých na predchádzajúcich stretnutiach. Doplnia výstavu a expozíciu v izbe.

          Legendy pohraničia- po poľsky i po słovensky

          30. januára 2014 sa v  Izbe histórie pltníctva uskutočnila recitačná súťaž Legendy pohraničia. Zúčastnili sa na nej žiaci zo  Spojenej školy v Spišskej Starej Vsi a zo Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych, ktorí  počas niekoľko predchádzajúcich mesiacov  sa spolu zúčastňovali   na literárnych tvorivých dielňach v rámci projektu „Dunajec- spoločná rieka –spoločná vec”.

          Nebolo to ľahké. Problémy pre súťažiacich boli v tom, že žiaci zo Slovenska recitovali texty po poľsky a Poliaci po slovensky.  Pokusy recitácie v jazyku susedov boli rôzne.  Aj napriek tomu, že všetci účastníci sa veľmi snažili, naučili sa naspamäť, sem-tam členky slovensko –poľskej poroty mali v niektorých prípadoch  problém porozumieť textu vo svojom rodnom jazyku. Všetci sa presvedčili o tom, že sú odlišnosti  v reči, prízvuku a interpretácii medzi jazykom poľským a slovenským, hlavne v jeho literárnej podobe.

           Oveľa jednoduchšie  sa  zdá porozumieť  hovorovej reči. Keď sa vvyhodnocovalo súťaž a odovzdávali  sa ceny, pomoc tlmočníka  prakticky nebola potrebná. Na súťaži sa zúčastnilo 18 súťažiacich.  Tí šťastnejší získlali ceny. Pekné encyklopédie zakúpené  v rámci projektu „Dunajec – spoločná rieka – spoločná reč” získali: Terézia Pisarčíková a  Jadwiga Sproch (1. miesto), Andrea Mrázová i Zuzanna Niemiec (2. miesto) a Michaela Bednarčíková i Izabela Niemiec (3. miesto).

           

          Literárne tvorivé dielne - zhodnotenie

          30. januára 2014 v  Zespole Placówek Oświatowych w Šromowciach Nižných v Izbe histórie pltníctva účastníci literárnej tvorivej dielne recitovali legendy poľsko – skovenského pohraničia.  Bol to zaujímavý pokus  pre všetkých, lebo  žiaci neinterpretovali texty v rodnom jazyku, ale na výmenu recitovali legendy - Poliaci po słovensky a Slováci po poľsky. Pri počúvaní sa niekedy zdalo, že vznikol  nový jazyk, lebo  aj slovenské aj poľské texty prešli jazykovou premenou , ale porota v zložení  Anna Stokłosa – Chmiel, Helena Niemiec, Milada Krišáková, Anna Kromková vylovila perly spomedzi 18 účastníkov. Treba tiež  pripomenúť, že recitátori  sa snažili nielen o zapamätanie a interpretáciu textu, ale aj o oblečenie. Hostia zo Slovenska boli oblečení do goralských krojov  a žiaci z Poľska sa obliekli  priliehavo k téme recitovanej legendy.

           

          Slávnostné otvorenie Izby histórie pltníctva

           

          24. marca toho roku v  Zespole Placówek Oświatowych v Šromovciach Nižných sa konalo  otvorenie Izby histórie pltníctva. Na slávnosti sa zúčastnilo viac ako sto ľudí.Okrem  partnera projektu „Dunajec – spoločná rieka – spoločná vec”, zastúpeného riaditeľkou Annou Kromkovou a učiteľmi Spojenej školy v Spišskej Starej Vsi, sa zúčastnili aj p. Bogusław Waksmundzki - predseda Rady Euroregiónu Tatry, úradujúci člen okresu Nowotargského, Tadeusz Wach-starosta Gminy Czorsztyn, zástupca primátora mesta Spišská Stará Ves Július Lojek, predseda  Rady Gminy Czorsztyn a súčasne podpredseda Poľskej asociácie pieninských pltníkov na Dunajci  Stanisław Chmiel, zástupca starostu Gminy Czorsztyn  Rafał Jandura, poradcovia, predstaviteľka  oblastného úradu ministerstva školstva - Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Targu- Barbara Jachymiak, kňazi zo Šromoviec Nižných i Vyšných, riaditeľ Pieninského národného parku Michal Sokołowski, zástupca riaditeľa  PIENAPu  Anton Potaš, predseda Spolku vodných diel Nedeca – Grzegorz  Podlewski, riaditelia škôl, predstavitelia inštitúcií a firiem, ktoré spolupracovali so „ZPO“ ,ľudoví umelci, učitelia a žiaci.

          Stretnutie sa začalo posvätením Izby, ktorú posvätil  kňaz farnosti Šromovce Nižné vdp. Marek Kadziewa.

          Po prestrihnutí pásky prítomní si mohli prezrieť zhromaždené exponáty a expozície. Prezreli  si okrem iného aj historické i súčasné fotografie,písomné dokumenty súvisiace s poľským aj slovenským splavom na Dunajci, taktiež súčasné fotografie najvýznamnejších miest v prielome Dunajca, taktiež súvisiace s činnosťou Poľskej  asociácie pieninských pltníkov.  Obdivovali kroje a pomôcky pltníkov.

          Niektorí, sediac v replike plte, si prezreli multimediálnu prezentáciu o histórii splavu. Veľký záujem budila výstava rezbárskych platík  Miloslava Semančika,  takiež výstavka prác žiakov na tému pieninských legiend.

          Veľa radosti bolo aj z vystúpenia detí a mládeže zo Zespołu Placówek Oświatowych. Diváci spontánnym potleskom ocenili tanec i spev najmladších, ktorí pútali pozornosť aj nádhernými regionálnymi krojmi. Smiechom bola sprevádzaná scénka gymnazistov, ktorí humorným spôsobom  predstavili situácie, ktoré môžu nastať pri plavbe na plti.

          Nechýbala ani slovenčina. Pre potešenie hostí „spoza vody” víťazka recitačnej súťaže Legendy pohraničia zarecitovala po slovensky legendu  „Skamenený had”. Všetci účastníci  stretnutia dostali na pamiatku dvojjazyčnú publikáciu História pltníctva na Dunajci.

          Stretnutie pri príležitosti otvorenia Izby histórie pltníctva bolo tiež príležitosťou  na vyhodnotenie projektu „ Dunajec- spoločná rieka- spoločná vec”. Jeho realizácia končí 31.3.2014.

          Vďaka projektu žiaci zo Zespołu Placówek Oświatowych v Šromovciach Nižných i Spojenej školy v Spišskej Starej Vsi zúčastnili sa na mnohých literárnych, ekologických a výtvarných tvorivých dielňach, na hodinách  plávania, výletoch, prednáškach, súťažiach, ako aj pri zbere a čistení brehov Dunajca. Vznikla tiež publikácia na tému histórie pltníctva.

          Projekt umožnil vzájomnú integráciu  a zoznámenie sa žiakov  zo Šromoviec Nižných a Spišskej Starej Vsi, dal zámienku na častejšie stretnutia medzi školami, posilnil pocit spätosti s regiónom aj spoluzodpovednosti za jeho tradície, kultúru a čistotu Dunajca.

          Realizácia projektu sa začala 1. apríla  2013.  Projekt podporila aj  gmina Czorsztyn.

          Projekt bol v  85 % financovaný z Európskej únie z prostriedkov Európskeho fondu  regionálneho rozvoja prostredníctvom Euroregiónu "Tatry",10% finančných prostriedkov pochádza zo štátneho rozpočtu, zvyšných 5% je vlastný vklad. Hodnota projektu: 42 700,92 €.

           

           

           

           

          Reagovali sme na výzvy:

          E - vzdelávanie pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a pre žiakov so zdravotným znevýhodnením 2009
          Vzdelávanie - Premena tradičnej školy na modernú / 2008 /
          Jazykové laboratóriá pre školy 2008
          Otvorená škola 2008
          Výstavba a rekonštrukcia školských ihrísk a ich vybavenie novým zariadením 2008
          Elektronizácia a revitalizácia školských knižníc 2008
          Elektronizácia a revitalizácia zariadení školského stravovania 2007
          Ľudia pre stromy / 2006, 2007, 2008/
          Projekt cezhraničnej spolupráce žiakov ZŠ s cieľom poznávania a ochrany kultúrneho a prírodného bohatstva regiónu z programu INTERRG III.A
          Otvorená škola 2007 - oblasť športu
          Zdravie v školách 2005







          Úspešné a realizované projekty:

          E - vzdelávanie pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a pre žiakov so zdravotným znevýhodnením 2009
          Elektronizácia a revitalizácia školských knižníc 2008
          Jazykové laboratóriá pre školy 2008
          Projekt cezhraničnej spolupráce žiakov ZŠ s cieľom poznávania a ochrany kultúrneho a prírodného bohatstva regiónu z programu INTERRG III.A
          Otvorená škola 2007 - oblasť športu
          Elektronizácia a revitalizácia zariadení školského stravovania 2007

          Zdravie v školách 2005